Kibris Mavi Köşk

mavi-kosk-05Kıbrısa Tatile geldiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken yerlerden bitanesi, muhteşem mimarisi ve esrarengiz hikayesiyle Mavi Köşktür.

Kıbrısta Mavi Köşk , 1957 yılında ORTA DOĞU'NUN EN BÜYÜK SİLAH TÜCCARI olan İtalyan asıllı rum Paulo Paolides tarafından inşa edilmiştir. Paulo Paolides , Kıbrıs doğumlu olup, dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Baş piskopos Makarios'un avukatılığını yapmaktaydı. Avukatlık mesleğini aslında silah tüccarlığını gizlemek için kullanmaktaydı. Paulo Paolides 1974 Kıbrıs çıkartmasından sonra,Mavi Köşk’ün içerisinde bulunan  kaçış tünelinden kaçmış, geçmiş yıllara kadar da mobilyalarının bakımı için köşke para gönderdiği söyleniyor. Köşk şu anda Türk Askeri koruması ve kontrölü altında bir müze haline getirilmiş ve gelen misafirlere askeri personel tarafından detaylı hikayesi anlatılarak gezdirilmektedir.

 Kıbrıstaki Mavi Köşkün konumu, silah tüccarlığının dağıtım noktası olarak kullanılmasından dolayı dışarıdan hiç kimse tarafından görülmemekte fakat köşkün olduğu yerden her taraf görülmektedir. Köşk, Girne Güzelyurt arasında Beşparmak dağlarının uzantısında ,tepelerin arasında deniz manzaralı çam ağaçlarının arasında bulunmaktadır. Köşkten bakıldığı zaman Toros dağları dahi görülmekte fakat tüm bunları sayarken dışarıdan kesinlikle görülmemektedir. Paulo Paolides, anlatılanlara göre yine çok yakın arkadaşı olan köşkün mimarını köşkün yerini kimselere söylememesi için öldürtmüş.

 

Mavi Köşk zamanın şartlarına göre oldukça lüks bir yapı. İçerisinde çalışır durumda olan 1957 yapımı Westinghouse marka merkezi klima sistemi, içinde gizemli bir altın anahtar bulunan gizli kasası, özel olarak uzakdoğudan paolidesin getirttiği dokuz boyutlu güvenlik aynası, kuş tüyü yastıklı stres koltukları, mevsime göre renk değiştiren bukalemun derisinden içki dolabı, kristal şarap bardakları, italyan el işi yer döşemeleri, istenirse 24 saat şarap akan aslanlı çeşmesi, özel sirtaki taverna bölümü, Roma mimarisini taşıyan havuzlar,Köşkün bir çok yerinde bulunan günah çıkarma noktaları, Deprem uyarı cihazı, Köşkle bir bütünmüş gibi görünen ancak depremde yıkılmaması için köşkten ayrı olarak ve farklı bir teknikle yaptırılmış deprem odası, Paolides’in sanata düşkünlüğünden dolayı paha biçilmez tablolar , el işi iran halıları, biblolar ayrıca kendisine ait kara kalem çalışmaları da sergilemektedir. Bu paha biçilmez sanatsal değerlerin içerisinde kendisine 1971 yılında fıransız bir ressam tarafından hediye edilen Meryem Ana tablosu, odanın neresinden bakarsanız bakın elleri, dizleri ayak ucları ve gözlerinin size dönük olmasıdır. Birçok özelliği ile Mavi Köşk Kıbrıs'ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Mavi Köşkte ayrıca paolides,köşke gelen bayan misafirler için süt havuzu yaptırmış, ve anlatılanlara göre dönemin ünlü yıldızı Sophia Loren'nde köşke gelerek süt banyosu yapmış misafirleri arasında yer alır.

mavi-kosk-02Mavi Köşk iki kattan oluşmaktadır. Binanın içerisinde gizli geçitler olduğu ve ne işe yaradığı bilinmiyor. Köşkün içindeki tüm odaların tavanında o dönemin şartlarına göre bayağı lüks havalandırma sistemi var. Köşkün içerisinde dikkat çeken üç farklı renkte boyanmış oda var. Kırmızı oda mafya görüşmeleri için gelen arkadaşlarıyla toplantı yaptığı oda, mavi oda misafirlerini ağırladığı oda, sarı oda ise misafir çocukların odası. Giriş katta tavern olarak görünen şömineli yemek odasındaki masalar ve sandalyeler  kırmızı, mavi ve sarı olarak boyanmış. Burada bulunan masaların renklere göre ayrılmasının sebebi üst katta bulunan ve misafirlerin ağırlandığı odalarin rengini taşiması ve her konuk, kalmakta oldugu odanin rengine göre masasina yerlestirilmesi. Taverna olarak kullanılan salonun içerisinde yemeklerin pişirildiği barbekü tarzında şömine, kıbrısa özgü küp kebabının yapıldığı fırın,renkli masalar ve sandalyeler, şarapların konulduğu küpler, çiçeklikler v.s. Yemek salonu’nun terasa açılan kapisindan ciktiginizda, yer altinda bulunan mahşenlerden sürekli devir yapan bir çesme ile  karsilaşırsınız, aslan başı biçimindeki bu çesmeden ise, şarap aktığı söylenir. Şu anda çeşme çalışır durumda değil.

Mavi Köşk’ün ikinci katına çıkıldığında, sağ tarafta koridorda konsol var, konsolun üzerinde deprem uyarısı için denge heykeli var. Heykel düştüğü zaman ses çıkarıyor ve ne şekilde düşerse düşsün dengede duruyor. Böylece deprem olduğu anlaşılıyor. Yine koridorun  solunda, toplantı odası olarak düzenlenmis bir oda var, bu odanin girişinde, kapinin hemen dişinda duran duvar dolabininin kapaginin ic tarafinda, Paulo Paolidesin evdeki tek fotografı yer alır. Toplantı odasinin içinde, rus ressam tarafından kendisine hediye edilen meryem ana tablosu bulunur. ikinci katta yine, cesitli renklerin ihtişamla süslendiği odalar ile başka bir yemek odasi ve salon bulunur. Burada dikkati çeken unsur, uzak doğudan gelmis olan ve üzerine özel ilaci sürüldüğünde deri işlemeli yüzeyinde yer alan manzara resmi mevsimlere göre renk değistiren dolaptir. Ancak Paulo Paolides  tarafından eve gönderilen yardım bu dolap, en son ilacin suruldugu mevsim olan sonbahar renklerinde kalmistir. Yine odanın içerisinde çini işlemeleri taşıyan vazolar bulunmaktadır.Salona açılan balkondan hem güneşin doğuşunu, hem de güneşin batışını izlemek mümkün, bundan dolayı Paulo Paolides köşkte kalan misafirleriyle kahvesini burada yudumlarmış. Odalardan en özellikli olanı ise ayni zamanda deprem odası da olan çocuk odasidir. Herhangi bir deprem sırasında bütün köşk yıkılsa bile rivayete göre çocuk odasına bir şey olmuyormuş, bütün evden bağımsız bir yapı gibi görünen hatta sanki sonradan eklenmiş gibi duran sarı renteki çocuk odası, tuvalet ve banyo ile birlikte toplam üç bölümden oluşmakta, bütün mobilyalar ise, kuvet, lavobo ve klozet dahil, minyatür dür.

mavi-kosk-07Köşkte misafirler için ayrılmış birçok oda var, bu odalardaki ve koridorlardaki perdelerin ses yalıtımından tutun da duvarda günah çıkkarma bölümüne kadar düşünülmüş birçok ince ayrıntılar mevcut. Rivayete göre Köşk’ün bahçesinde yapılan müzikli partiler ve eğlenceler sırasında perdeler kapandığı zaman, yatılı olan misafirler perdelerin ses yalıtımından dolayı rahatsız olmuyormuş. Yine gizemli oda içerisinde bulunan günah çıkarma bölümünde ise arka tarafı her açıdan gösteren küçük aynalı bir süs var, Paulo Paolides’in ibadet ettiği sırada değişik açılı bu aynanın amacı ibadet ederken arkadan gelecek herhangi bir tehlikeyi arkadan görebilmesini sağlamakmış.

Mavi Köşk içerisinde bulunan Paulo Paolides’in yatak odası da gizemli. Odaya girilmeden bir oda ve içerisinde koltuk grubu mevcut, amacı koltukların üzerine oturulduğu zaman insanın hemen uykusunun gelmesi. Yatak odasının içerisinden giden gizli bir geçit olduğu söyleniyor ayrıca yatağın arkasında bir kapak mevcut. Oda içerisinde bulunan iki yatak birlestirilmiş durumdadır.Anlatılanlara göre iki yatağın birleştirilme nedeni gerektiginde yataklarin kolayca birbirinden ayrilarak  arkadaki geçide hemen girilebilmesidir. Paulo Paolides kaçtigi zaman bu tünelden geçmis, önceden yaptiği plana göre tunelin ortasinda bulunan bombayi patlatarak ne tarafa gittiginin ve tunelin nereye ciktiginin anlasilmasini imkansiz hale getirmiştir. Ayrıca odanın iki penceresi mevcut,birinden güneşin doğuşunu diğerinden de batışını izlermiş.Yine köşkün ikinci katında kendisine ait çalışma odası mevcut. Masanın üzeri ceylan derisiyle kaplı, koltuğunun özelliği üzerine oturduktan 2 saat sonra süngerinin taş gibi sertleşmesi, böylece kendisi çalışırken koltuk sayesinde uykusu kaçarak geç saatlere kadar çalışıyormuş.Odanın perdeleri de yine kat kat işlenmiş elyaftan yapılmış, perdeler kapalı iken dışarıdaki sesi engelliyor.

Mavi Köşkün bahçesinde o dönemlere göre oldukça lüks havuz bulunmakta. lüks yaşantıya düşkün Paulo Paolides rivayete göre bu havuzun başında partiler düzenler, kendi odasından elma atarmış, elmayı kapan geceyi kendisyle geçirirmiş. Köşkün dış avlusunda bir dilek havuzu bulunuyor,anlatılanlara göre kişiler arkalarını dönüp dilek tutarak bozuk parayı sol omzundan aşağıya doğru bırakırlarmış havuzun içine düştüğünde eğer tura gelirse dileklerinin kabul olacağına inanırlarmış. Dilek havuzundan dağ yamacına ilerlerken küçük bir Anfi tiyatro bulunmakta,arzu ettiği zaman burada toplantı yapmaktaymış. Anfi tiyatronun hemen yanıbaşında bir kaçış tüneli mevcut.

mavi-kosk-01Mavi Köşk’e nasıl Gidilir ?

Mavi Köşk ihtişamlı güzelliği gizemli odaları ve hikayeleriyle görülmesi gereken bir köşk. Çam ağaçlarının arasında farklı ve gizemli bu köşkü görmeden dönmeyin. Köşk yerleşim yerlerinden uzak ve kendine özel bir yerde bulunhduğu için oraya gidebilmek için herhangi bir servis yoktur. Köşk'ün konumu Girne ile Güzelyurt şehirleri arasındadır. Kıbrıs’a tatile gelip de Mavi Köşk’ü görmek isterseniz oraya gidebilmenin tek yolu taksi ile ulaşım veya araç kiralamaktır. Kıbrıs’ta oto kiralama taksiye göre her yönden daha avantajlıdır. Köşk Pazartesi hariç tüm günler 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş ücreti 2 TL dir. Ziyarete giderken yanınıza mutlaka nüfus cuzdanınızı almanız gerekiyor.

Kıbrıs tatilinizde araç kiralamak için tıklayın !

 

trip-rent-a-car-kibris-arac-kiralama

kıbrıs araç kiralama

kıbrıs araç kiralayın

kıbrıs rent a car

kıbrıs oto kiralama

kıbrısta oto kiralama

ercan kıbrıs

ercan havalimanı

kıbrısta ucuz araba kiralama

girne oto kiralama

girne araç kiralama

lefkoşa

magosa

mağusa rent a car

kıbrıs kiralık oto

kktc araç kiralama

kktc oto kiralama

kıbrıs kiralık araba

kktc kiralık araba

en iyi

en ucuz

uygun fiyat

kıbrıs kiralık araba ücretleri

KKTC'nin en ideal ve en güvenilir kurumsal araç kiralama firması.

2019 ve 2022 model araçlarımızın kiralama ücretlerine bakmadan geçmeyin.

Kıbrıs rent a car firmasıyız. En ucuz fiyatlar bizde!

Kıbrıs araç kiralama servisi konusunda 2019 - 2022 model arabalarımızla en kaliteli hizmeti vermekten gurur duyuyoruz.

Arabanızı Kıbrıs 'ta Ercan Havaalanında ücretsiz teslim edelim.

kıbrıs rent a car