Kıbrıs Trafik Cezaları

kibris-trafik-cezalariKKTC'de trafik tıpkı İngiltere'de olduğu gibi, sol şeritten akar. Bu sistem Kıbrıs'ın İngiliz sömürgesi döneminden kalma bir uygulamadır. Türkiye' de özellikle büyük şehirlerde aktif olarak araç kullanmışsanız, KKTC'de de zorlanmadan kiralık araç kullanabilirsiniz. Ancak daha önce soldan akan trafikte araç kullanmadıysanız sizler için bir kaç tavsiyemiz var;

Burada trafik soldan aktığı için araçların direksiyonları aracın sağ tarafındadır. Vites kolunu ise sol elinizle kontrol ediyorsunuz. Sol elle vites atmaya zorlanacağınızı düşünüyorsanız otomatik bir araç kiralamanızı tavsiye ederiz.

Önünüzdeki aracı geçmeniz gerektiğinde, önünüzdeki aracın sağ tarafından geçmeniz gerektiğini unutmayın. 

Çemberlerde (Dönel Kavşaklarda)Türkiye'de olduğunun aksine sağ tarafınızdan yaklaşan araca yol vermeniz gerekmektedir. Tali yoldan ana yola çıkarken önce sağ tarafınızı sonra sol tarafınızı kontrol etmelisiniz. 

Kuzey Kıbrıs'ta rent a car hizmeti almak istiyorsanız, trafik cezaları ile ilgili başlıca bilmeniz gerekenler ;

  • KKTC'de kiralık araçların trafik cezaları, araç kiralama sözleşmesinde ismi yazan kişiye yazılır.Bu cezaların ödenmesi ve takibi yine aracı kiralayan kişinin sorumluluğundadır. Adınıza yazılmış trafik cezalarını ödemeden ülkeden çıkış yaparsanız, son ödeme tarihinine kadar ödenmeyen cezalar katlanarak çoğalır ve bir sonraki ziyaretinizde size tebliğ edilerek tahsil edilir. Bu cezalar genellikle, sabit görüntülü hız kamera cezaları, kiralık otoyu kullanırken cep telefonunda konuşma, emniyet kemeri takmama, alköllü araç kullanma ve yanlış park cezalarıdır. Trafik cezaları ile ilgili başlıca bilmeniz gerekenler kısaca şöyledir; 
  • Kuzey Kıbrıs'ta genel olarak hız sınırları yerleşim yeri içinde 50 km, yerleşim yeri dışında 65 km dir. Şehir dışında ise salon araçlar için belirlenen hız limiti 80 km ile 100 km'dir. Belirli yerlere yerleştirilmiş sabit görüntülü hız kameraları vardır ve daha önce tabelalarla belirtilen hız limitinin aşılması durumunda ilgili aracın resmini çekerek gerekli idari birimlere aktarır. Sabit Görüntülü hız radar cezaları hız sırasında kamera tarafından çekilen resimler ile itiraz durumunda ispat edilebilir. 
  • Çift sarı rengi çizgi üzerine park etmek yasaktır ve polis tarafından tespit edildiği zaman ceza yazılmaktadır.  
  • KKTC’de kiralık araç kullanırken alabileceğiniz alkol sınırı "0" promil olarak belirlenmiştir. Bu nedenle alkol alıp kiralık oto kullanmayın. Alkollü araç kullanmanın para cezası da oldukça yüksektir, aynı zamanda ehliyetinize de el konulmaktadır.
  • Kıbrıs'ta kiraladığınız aracı kullanırken cep telefonunuzla konuşmayın. Devriye gezen polisler tarafından görülürseniz, size trafik cezası yazabilirler.
  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde araç kullanırken emniyet kemeri takmak zorunludur. Emniyet kemerinizi şehir içi yollarda ve şehirler arası yollarda olmak üzere her zaman takılı bulundurmalısınız.

trip-rent-a-car-kibris-arac-kiralama

kıbrıs araç kiralama

kıbrıs araç kiralayın

kıbrıs rent a car

kıbrıs oto kiralama

kıbrısta oto kiralama

ercan kıbrıs

ercan havalimanı

kıbrısta ucuz araba kiralama

girne oto kiralama

girne araç kiralama

lefkoşa

magosa

mağusa rent a car

kıbrıs kiralık oto

kktc araç kiralama

kktc oto kiralama

kıbrıs kiralık araba

kktc kiralık araba

en iyi

en ucuz

uygun fiyat

kıbrıs kiralık araba ücretleri

KKTC'nin en ideal ve en güvenilir kurumsal araç kiralama firması.

2019 ve 2022 model araçlarımızın kiralama ücretlerine bakmadan geçmeyin.

Kıbrıs rent a car firmasıyız. En ucuz fiyatlar bizde!

Kıbrıs araç kiralama servisi konusunda 2019 - 2022 model arabalarımızla en kaliteli hizmeti vermekten gurur duyuyoruz.

Arabanızı Kıbrıs 'ta Ercan Havaalanında ücretsiz teslim edelim.

kıbrıs rent a car