Girne Kalesi

girne-kalesiGirne’nin sembolü olan Girne Kalesi, tarihe şahitlik etmiş Kıbrıs’taki en görkemli yapılardan birisidir. Hemen hemen Girne Limanı’nı gösteren bütün fotoğrafları süsleyen Girne Kalesi, Girne’yi gezmeye gelen ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Bilet karşılığında ziyaret edilebilen kalenin tarihi hakkında bir çok şey söylenmektedir. Girne Kalesi bugünkü biçimine ulaşıncaya kadar  pek çok yapısal değişikliğe uğramıştır. Kale’nin kesin inşa tarihi günümüze kadar belirlenemese de birçok kaynak ve kalıntılara göre kalenin M.S. 7. yy’da Arap akınlarına karşı kenti savunmak amacı ile adayı yönetmekte olan Bizanslılar tarafından inşa edildiği belirtilir.

Kıbrıs’ı ele geçiren Arslan Yürekli Richard, adayı önce Templar şövalyelerine sonra da Lüzinyan’lara satar. 1192-1489 yılları arasında süren Fıransız Lüzinyan saltanatı sırasında küçük olan Girne Kalesi, o dönemlerde Kral olan John D’ibel geliştirilmiştir. 1373 yılında Ceneviz saldırılarında büyük tahribata uğrayan Girne Kalesi, adanın Venediklilerin eline geçmesinin ardından 1489 yılından itibaren Venediklilerin savunma planlarına uygun olarak genişletilerek bugünkü son şeklini almıştır. 1571 yılında Kıbrıs’ın Osmanlılar tarafından fethi sırasında Girne Kale’si Osmanlı ordusuna direniş gösterilmeden teslim edilmiş, böylelikle savaş sonucu zarar görmemiş ve üç asır boyunca Osmanlılar'ın elinde kalmıştır, hatta fetih sırasında şehit düşen Osmanlı Amirali Cezayirli Sadık Paşa’nın lahiti de kalede bulunmaktadır.

Kale İngiliz Sömürgesi döneminde, Osmanlı döneminde yapılan ilevelerin tamamı restorasyon çalışmaları sırasında tamamı ortadan kaldırılmıştır. Ayrıca İngiliz sömürgesinde 1878-1960 yılları arasında Girne Kalesi polis okulu ve hapishane olarak kullanılmıştır.

Girne Kalesi 1960-63 yıllarında turistik amaçla kullanılmış,1960-63 yıllarında Rum Milli muhafız Ordusu tarafından askeri amaçla kullanılmıştır. 1974 yılından itibaren Eski Eserler ve Müzeler dairesi Müdürlüğünün denetimindedir. Kale, Eski Eserler Dairesi tarafından açık hava müzesi şekline getirilmiştir. 

 

 

trip-rent-a-car-kibris-arac-kiralama

kıbrıs araç kiralama

kıbrıs araç kiralayın

kıbrıs rent a car

kıbrıs oto kiralama

kıbrısta oto kiralama

ercan kıbrıs

ercan havalimanı

kıbrısta ucuz araba kiralama

girne oto kiralama

girne araç kiralama

lefkoşa

magosa

mağusa rent a car

kıbrıs kiralık oto

kktc araç kiralama

kktc oto kiralama

kıbrıs kiralık araba

kktc kiralık araba

en iyi

en ucuz

uygun fiyat

kıbrıs kiralık araba ücretleri

KKTC'nin en ideal ve en güvenilir kurumsal araç kiralama firması.

2019 ve 2022 model araçlarımızın kiralama ücretlerine bakmadan geçmeyin.

Kıbrıs rent a car firmasıyız. En ucuz fiyatlar bizde!

Kıbrıs araç kiralama servisi konusunda 2019 - 2022 model arabalarımızla en kaliteli hizmeti vermekten gurur duyuyoruz.

Arabanızı Kıbrıs 'ta Ercan Havaalanında ücretsiz teslim edelim.

kıbrıs rent a car