gototop
Trip Rent a car

telefon-reservasyon

Tümü Ücretsiz!

 • KKTC Yol Haritası
 • Ercan Havalimanı teslim ve iade
 • 7/24 yol yardımı
 • Bebek veya çocuk koltuğu
 • İlave sürücü
 • Limitsiz kilometre sürüşü
 • "0" (Sıfır) Komisyon
 • Ercan Havaalanı özel park yeri

ercan-havalimani-trip-rent-a-car2Kuzey Kıbrıs Ercan Havaalanı

Ercan Devlet Havaalanı ismini, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Yavuz Çıkartma Plajı bölgesinde şehit düşen Havacı Pilot Kıdemli Binbaşı Fehmi Ercan’dan almıştır. Ercan Uluslararası Havaalanı, haftada yaklaşık 100 sefer sayısı ile Kuzey Kıbrıs'taki ana havaalanıdır. Yenilenen terminali, teknik ve mimari donanımları ile Ercan Havalimanı oldukça modern bir görünüm almıştır. Ana bina gelen yolcu ve giden yolcu terminallleri olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Ercan Havalimanında, tarifeli ve charter uçuşlar beş ana havayolu şirketi tarafından sunulmaktadır. Kuzey Kıbrıs Ercan Havaalanı'na düzenli tarifeli seferler düzenleyen hava yolları, Pegasus Havayolları, Atlas Jet, Onur Air, Türk Hava Yolları ne yine bir THY kuruluşu olan Anadolu Jet'tir. Türkiye dışında İngiltere'nin Heathrow, Gatwick, Manchester ve Stansted hava alanlarından da haftada yaklaşık 20 - 25 tarifeli uçuş bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünyaya açılan penceresi olan Ercan Havaalanı, her geçen yıl yenilenmekte ve en iyi hizmeti vermek için en son teknonolojiler kullanılmaktadır.

Kuzey Kıbrıs'ın diğer bir havalimanı ise Ercan Havalimanı tadilata veya bakıma alındığı zaman kullanılan Geçitkale Havalimanı'dır. Bu havalimanı normal zamanlarda daha çok askeri amaçla kullanılmaktadır. Ercan Havalimanına göre daha küçüktür.

Ercan Havaalanı Hizmetleri

Ercan Havaalanı gidiş terminali ve geliş terminali olmak üzere olarak iki bölüme ayrılmıştır. Ana bina içerisinde iki adet restoran / cafe bulunmaktadır. Restoranlar genelde fast food tarzı yemekler sunmaktadır. Giden yolcu terminalinde beklerken hazır yemekler ve sicak ve soğuk içecek hizmeti veren restoran da vardır. Ercan Havalimanında bulunan restoranların hepsi yolculara hizmet için 24 saat açıktır. Geliş ve gidiş terminallerinde duty free mağazaları da vardır. Gidiş salonu, geliş salonuna göre daha büyüktür ve oturacak yerler mevcuttur. Ercan'daki duty free mağazalarında, genel olarak sigara, parfümeri, alkollü içki, Kıbrıs'ın ünlü hellim peyniri, hediyelik eşyalar ve çikolata tarzı ürünler satılamaktadır. Bu ürünler, Kuzey Kıbrıs'taki herhangi bir mağazadaki fiyatlara göre daha ucuzdur.

Ercan Havalimanı Taksi ve Toplu Taşıma Hizmetleri

Ercan Havaalanı'nda taksi servisi 24 saat hizmet vermektedir ve gelen yolcu kapısının tam karşısında yer almaktadır.

Toplu Taşıma hizmeti ise KIBHAS (Kıbrıs Havaalanları Servis Şirketi) şirketi tarafından sağlanmaktadır. Bu şirket, Girne, Lefkoşa, Gazi Magosa, Lefke ve Güzelyurt olmak üzere Kıbrıs'ın 5 bölgesine belirli saatlerde karşılıklı seferler düzenlemektedir. 

KIBHAS hareket saatleri hakkında detaylı bilgiye www.kibhas.org adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Para makinesi (Bankamatik) bulunan Bankalar:

 • Ziraat Bankası
 • HSBC Bankası
 • İş Bankası
 • Kıbrıs Türk Kooperatif Bankası
 • İktisat Bankası
 • Creditwest Bank
 • Garanti Bankası

Kuzey Kıbrıs Pasaport ve Vize Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeri vatandaşları ülkeye turist olarak, yani tatil veya iş gezi amaçlı girerken nüfus cüzdanlarıyla girebilirler ve Kuzey Kıbrıs'ta 3 ay kalabilirler.Ülkeye girişte pasaporta ihtiyaç yoktur, ancak 3 aylık süreyi geçirmemek gerekiyor. Daha fazla kalınacaksa ilgili makamlardan izin alınması gerekmektedir. Kıbrıs'a çalışmak, yerleşmek veya eğitim için gelmek isteyenlerin ise ülkeye pasaportları ile girmeleri gerekiyor. Avrupa Birliği, ABD, Kanada, Meksika, Japon, İsviçre, Norveç, İsrail, Pakistan, Azerbaycan, Avusturalya ve Yeni Zellanda vatandaşları için ülkeye giriş yaparken gerekli vize verilmektedir. Diğer ülke vatandaşları en yakın elçilik veya temsilci ofisleriyle görüşüp Kıbrıs vizesi alabilirler.

KKTC vizesi hakkında daha fazla bilgi almak için, size en yakın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Elçiliklerinden veya Konsolosluklarından detaylı bilgi alabilirsiniz.

ercan-havalimani-trip-rent-a-carErcan Havalimanı Otopark

Ercan Havaalanı ana otoparkı ana terminal binasının hemen karşısında bulunmaktadır. Yaklaşık 800 araçlık park kapasitesi vardır. Oto park genel olarak Kuzey Kıbrıs'tan kısa süreli çıkış yapan kişiler veya müşteri karşılamaya gelen kişiler tarafından kullanılır. Bu oto park aynı zamanda uzun süreli park için de kullanılır. Ercan Hava Limanında kapalı araç parkı bulunmamaktadır. Otoparkın en ana terminal binasına yakın kısmı yandaki resimde de görüldüğü gibi otobüsler ve minibüsler için ayrılmıştır.

Biletler ve otopark ücretleri

Ercan Havalimanında bulunan ana otoparka girerken, otomatik makineden üzerine tarih ve saat yazılı bir bilet alırsınız. Park ücreti otoparka oto parkta ne kadar kaldığınıza göre değişir. Çıkış yapmadan önce oto parkın ortasında bulunan ödeme noktasına park ücretinizi ödemeniz gerekiyor. Aşağıda Ercan Havalimanı otopark ücretlerini görebilirsiniz ;

Zaman

Fiyat

0 - 20 dakika

Free

60 dakika

5 TL

1 - 3 saat

6.5 TL

3 - 6 saat

10 TL

6 - 12 saat

12.5 TL

12 - 24 saat

15 TL

1 günden sonra

5 TL

Aylık

120 TL

 

Ercan Havalimanı'ndan başlıca Kıbrıs şehirlerine uzaklıklar aşağıdaki gibidir;

Ercan Havalimanında ücretsiz teslimatla araç kiralama için tıklayın !

ercan-havalimani-trip-rent-a-car6