gototop
Trip Rent a car

ercan-havalimani-trip-rent-a-carErcan Havalimanından Girneye nasıl gidilir ?

Ercan Havaalanından Girne’ye kiralık arabanızla gitmek için seçebileceğiniz iki yol vardır. İki yolun da sürüş mesafesi birbirine yakındır. Hangi yolu seçmek isteyeceğiniz daha fazla Girne’nin hangi bölgesinde kalacağınıza bağlı olabilir. Örneğin, Girne’nin doğu tarafında konaklayacaksanız dağ yolunu seçebilirsiniz. Bu yoldan geldiğiniz zaman şehrin içine girmeden, Acapulco Hotel, Malpas Hotel, Cratos Hotel ve Oscar Hotel gibi hotellere daha kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Ercan Havalimanı’ndan Girne’ye Dağ Yolundan ulaşım

Ercan Havaalanı çıkış kapısından sonra önünüze çıkan ilk çemberi (göbeği) düz geçiyorsunuz. Bulunduğunuz çift şeritli yolda yaklaşık 2-3 km ilerledikten sonra karşınıza üst geçit çıkacak. Üst geçide çıkmadan yolun sol tarafından “Lefkoşa” istikametine doğru dönüyorsunuz. Bu yol Lefkoşa-Gazi Magosa ana yoludur. Yaklaşık 2 km sonra karşınıza bir çember (göbek) daha çıkacak. Burada “Girne” tabelasını göreceksiniz.  Bu göbekten sağ tarafa (Beşparmak dağlarına) doğru dönüyorsunuz.

Bu yol tek şeritli bir yoldur ve keskin virajları vardır. Yolun sol tarafını takip ederek ilerleyiniz. Bu yol sizi yaklaşık 15 dakika içinde Girne’nin doğu tarafından şehre götürecektir. Girne şehir merkezine giden yolun üzerinde Acapulco, Malpas, Cratos ve Oscar Hotellerini de görebilirsiniz.

Ercan Havalimanı’ndan Girne’ye Lefkoşa üzerinden ulaşım

Bu yol dağ yoluna gore daha güvenlidir. Sebebi ise Ercan’dan Girne’ye kadar yolun tamamen çift şeritli olmasıdır. Tek can sıkıcı tarafı 4 adet trafik ışıklarından geçecek olmanızdır. Bu da size en fazla 5 dakika kaybettirir.

Ercan Havaalanı çıkış kapısından sonra önünüze çıkan ilk çemberi (göbeği) düz geçiyorsunuz. Bulunduğunuz çift şeritli yolda yaklaşık 2-3 km ilerledikten sonra karşınıza üst geçit çıkacak. Üst geçide çıkmadan yolun sol tarafından “Lefkoşa” istikametine doğru dönüyorsunuz. Bu yol Lefkoşa-Gazi Magosa ana yoludur. Yaklaşık 2 km sonra karşınıza bir çember (göbek) daha çıkacak, bu göbeği düz geçiyorsunuz. Yaklaşık 3 km sonra yine bir göbekle karşılaşıyorsunuz. Burası Haspolat bölgesi ve Uluslararası Kıbrıs Universitesinin bulunduğu bölgedir. Bu göbeği de düz geçtikten sonra sırasıyla 4 trafik ışığını geçtikten sonra karşınıza ortasında heykeller bulunan büyük bir göbek çıkacak. Bu göbekten sağ tarafa (Beşparmak Dağlarına) doğru dönüyorsunuz. Bu yol size yaklaşık 10 dakika sonra Girne şehir merkezine ve muhteşem Girne marinaya ulaştıracaktır. Şehre girerken Lapta (Girne’nin batısı) tarafına gitmek isteyenler yoldan düz devam edebilirler.